İşletme Sahipleri için Yönlendiriciler

Restoran Adı

Restoran isimleri, kullanıcıların yemek yiyecekleri ve sipariş verebilecekleri yerleri tespit edebilmesi açısından çok önemlidir.

Restoran listelemelerini kullanıcı dostu yapmadaki kriterlerimiz şöyledir

Restoran isimleri, restoran dışındaki tabela üzerinde yazıldığı şekilde olmalıdır.
Restoran sloganlarını ve restoran özelliklerini restoran adına eklemiyoruz. Restoran sloganları tanımlayıcı notlardır, fakat restoran adının bir parçası değillerdir. Bir kullanıcı slogan yerine, her zaman restoran adıyla arama yapar. Örneğin, ‘KafePi - Hayatı Pi’ye Alın’ doğru bir ad formatı değildir, ‘Hayatı Pi’ye Alın’ bir slogan olduğundan restoran adında bahsedilmemelidir. Fakat ilgili işletmenin legal ve kayıtlı olduğu isminde aynı slogan geçiyor ise listeleme o şekilde gerçekleştirilebilir.
Restoran takma adları/kısaltmalar da kullanıcının organik aramada restoranı bulabilmesini zorlaştırdığından restoran adına eklenmez. Ancak bizim takma adları/kısaltmaları listelere ekleyebilmek için bir başka yolumuz var. İsteğinizi [email protected] adresine yolladığınız takdirde, restoranı daha kolay aranabilir hale getirmek için bu adlar sisteme eklenecektir.

Restoran Adresi

Restoran adresi, müşterileri gitmek istedikleri restorana yönlendiren önemli bir bilgidir.

Restoranları daha kolay aranabilir kılmak için izlediğimiz kriterler şöyledir

Kullanıcılar için arayış kolaylığı sağlamak adına, adres standart bir formatta olmalıdır. İzlediğimiz yol:
[İl], [İlçe], [Mahalle], [Cadde], [Sokak], [Kapı Numarası]
Arama sonuçlarında bir yanlışlığa sebep olmaması için karşısında, yakınında gibi ibarelere adreste yer vermiyoruz.
Arama sonuçlarında bir yanlışlığa sebep olmaması için diğer restoran isimlerine adreste yer vermiyoruz.
Eğer bir restoranın bulunduğu kat cadde seviyesinden yukarıdaysa, kullanıcıların daha kolay işletmeyi bulmaları adına kat bilgisini adrese ekliyoruz.

Restoran Özellikleri

Restoran özellikleri etiketleri bir kullanıcı bir restorana gitmeye karar verirken en çok önem verdiği özellikleri içermektedir.

Bunlardan birkaçı: The Pure Veg etiketi, sadece vejeteryan mutfak olarak servis gerçekleştiren restoranlar tarafından kullanılır. "Vejeteryan Dostu" veya "Vegan" gibi özel etiketleri eklemek için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
"Sigara Alanı Var" etiketini sadece ayrı bir şekilde sigara içilen ve sigara içilmeyen kısımları olan restoranlar için ekliyoruz. Bu restoran seçimi aşamasında kullanıcılar için önemli bir bilgidir. Dışarıda oturma alanı olan restoranlar bu etikete ihtiyaç duymazlar.
Happy Hour özelliği, daha çok alkol servisi yapan ve günün belirli saatlerinde alkol servisinde özel indirimler uygulayan restoranlar için geçerlidir. Alkolsüz içeceklerde aynı şekilde bir kullanım mevcut değildir.
Wifi etiketi, müşterilerine wifi hizmeti veren restoranlar için kullanılmaktadır. Yalnızca restoran çalışanlarının erişimine açık olan wifi bağlantısı bu özellik için geçerli değildir.

Çalışma Saatleri

Restoranın hizmet verdiği saatler, kullanıcıların doğru planlama yapabilmeleri açısından önemlidir.

Kullanıcılar, belirli bir zamanda açık olan restoranları bulabilmek için, inzity.com üzerinden "Açık" filtresini kullanabilirler. Zamanlama kurallarımızdan bazıları şöyledir:

Bir listelemeye açılış-kapanış detaylarını girerken 24 Saat formatını kullanmaktayız.
Paket servis için farklı çalışma saatleri mevcut olsa dahi, yine çalışma saatleri panelimize restoranın saatlerini giriyoruz. Ancak paket servis saatlerini not olarak ekleyebiliyoruz. Değişkenlik gösteren paket servisi saatleri için [email protected] adresine yazdığınız takdirde gereken değişiklik yapılacaktır.
Çalışma saatleri paneli sadece numerik değerleri kabul edebildiği için açılış ve kapanış saatlerini girebilmekteyiz. ‘Geç’ ya da ‘Erken Saatler’ gibi tanımlamalar “Açık” filtresinde seçilemeyeceğinden kullanılmamaktadır. Fakat belirli bir açılış veya kapanış saati olmayan restoranlar için farklı bir belirteç üzerinde çalışmaktayız.
Yukarıda belirtildiği gibi belirli bir zamanda açık olan restoranları bulabilmek için kullanıcılar inzity.com üzerinden "Açık" filtresini kullanabilirler ve bu saatleri inzity.com üzerinde belirtmek kullanıcıya daha çok ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Fotoğraflar

Cephe fotoğraflar genel olarak tabelayı ve restoran girişini içerecek şekilde dışarıdan çekilmiş fotoğraflardır.
Yemek fotoğrafları o restoran tarafından hazırlanmış yemeklerin görüntüsüdür.
İnsan içeren fotoğrafları eklemiyoruz. Bu görseller işletme tarafından satın alınmış dahi olsa, işletmede servis edilen ürünün kendi fotoğrafı olmaması kullanıcıları yanlış yönlendireceğinden kullanılamaz. Şu an sadece .JPEG ve .PNG formatındaki fotoğraflar sisteme yüklenebilmektedir. Galerideki bir sayfada sadece tek bir fotoğraf gösterilmektedir. Kolaj fotoğrafları, restoranı gerçek bir şekilde kullanıcıya yansıtmadığı için inzity.com'ya yüklenmemesine özen gösteriyoruz. Bir görselde logo ve sosyal medya ibareleri çok fazla yer kaplıyorsa bu fotoğrafı kullanmıyoruz. inzity.com tarafsız bir platform olduğu için herhangi bir restoranı promote etmemektedir.

Menüler

Kullanıcılar nerede yiyeceklerine, ne sipariş edeceklerine ve restorana gittiklerinde ne kadar para harcayacaklarına önceden karar verebilmek için inzity.com’daki menülere bakarlar. Bu, kullanıcıların hangi restoranı ziyaret edeceklerine karar vermelerindeki en önemli faktördür. Büyük ölçüde kullanıcı yorumlarına dayanarak, menüler için belirlediğimiz bazı önemli kriterler şöyledir: Menü sayfası için maksimum görsel boyutu 650x700 pikseldir. Bu boyut, hem web sitesi hem de mobil uygulamada standardı korumak ve kullanıcı için en uygun görüş deneyimini sağlamak açısından önemlidir. Menü sayfasını etrafındaki şekillerden arındırarak, yalnızca sayfada ilgili metin kısmını tutmaya özen gösteriyoruz. Yalnızca yüksek kalitede ve en net şekilde görünen menüleri koyuyoruz. Menü sayfalarında doğru hizalama, uygun aydınlık, metnin okunabilirliği ve kontrast gibi kriterlere önem  veriyoruz.Menülerle ilgili anlık problemleri periyodik olarak düzeltiyoruz, eğer menü ile ilgili daha ciddi bir problem varsa bunun için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak kullanıcılarımıza en yüksek kalitedeki görseli sunabilmek için özen gösteriyoruz. Ancak bazı durumlarda menüyü yükleyemediğimizde sizden tekrar göndermenizi rica edebiliriz. Kullanıcıların bir menüyü okuma şekline göre menüyü sunmaktayız: [Başlangıç] --- [Ana Yemek] --- [Tatlı]
Menü sıralamasını restoranın özel isteği olması durumunda ve kullanıcılara gözükmesi istendiği şekilde değiştirebiliyoruz.
Promosyonel ve Özel menüler kullanıcıların karar sürecini etkilediğinden ve sürekli değişebilme ihtimal olduğundan ana menü şeklinde siteye koymaktan sakınmaktayız.

Bu özel menüler de yukarıdaki bütün kriterlere tabidir. Kullanıcı kararlarını etkilediği için fiyatsız menüleri inzity.com'ya yüklemekten kaçınıyoruz. Bir kullanıcının seçeceği restoranda ne kadar harcayacağına dair bir fikir oluşturması için menüler yemek isimleri ve fiyatlarını içermelidir.

Kapak Fotoğrafı

Kapak fotoğrafı, restoran sayfasının estetik görünmesini sağlamanın yanı sıra kullanıcılara restoranın içeriği hakkında fikir vermek içindir.

Kapak fotoğrafı eklerken dikkate aldığımız bazı kriterler mevcut. Eklenen fotoğrafın çekici olması gereklidir Fotoğraf çözünürlüğü yüksek olmalı (minimum 1200x464). Çiğ olarak servis edilen bir yemek olmaması durumunda çiğ malzeme/yemek fotoğrafı eklenemez.
Fotoğrafın kenarına/köşesine sonradan logo eklenmesi durumunda fotoğraf kabul edilmemektedir. Fotoğraftaki objelerin (duvar, masa, servis kağıdı, peçete vs) üzerinde logo olması durumunda fotoğraf kabul edilir. Fotoğraf yatay çekilmiş olmalıdır; Dikey çekilmiş fotoğraflar sayfa oryantasyonunu bozacağı için kapak fotoğrafı olarak güzel görünmemektedir. Kapak fotoğrafı üzerinde website adresi, telefon numarası, sosyal medya hesapları gibi sonradan eklenen ibareler bulunmamalıdır.

Yeni Sayfa Oluşturma - Kılavuz
İşletmede kullanıcı deneyimini etkilecek önemli değişiklikler oluştuysa inzity.com'a yeni bir listeleme gerçekleştirir. Bir kaç örnek aşağıdaki gibidir:
  • Mutfak türünde komple bir değişiklik. Örneğin, Asya mutfağında servis yapıyorsanız ve mutfağınızı Avrupa mutfağına çevirdiyseniz
  • Kuruluş amacında bir değişiklik, örneğin bir barın cafeye dönüştürülmesi
  • Lokasyon değiştirirseniz, ve yeni şubeniz ana şubenız ile aynı bölgede veya semtte değilse
Yukarıdakilerden herhangi bir tanesi söz konusu ise, inzity.com yeni bir listeleme gerçekleştirir.
  • Kuruluş isminde bir değişiklik gerçekleşti ve sadece orijinal ismine bir ekleme değil. Örneğin: Drift Bar, Drift Bar & Grill olarak yeniden adlandırıldı. Restoran konseptinde, mutfağında, lokasyonunda büyük bir değişiklik olmadığı için yeni bir listeleme gerekli olmayacaktır.
  • İşletme yeni bir yönetim ve sahip tarafından devralındıysa ve konseptte bir değişiklik yoksa ve yeni yönetim bütün olarak işletmeyi aynı şekilde devam ettiriyorsa, inzity.com yeni bir listeleme gerçekleştirmez.
  • Yukarıda bahsedilen kriterlerden herhangi ikisinin var olması yeni bir listelemeyi gerektirmektedir.
Menü fiyatı değişikliği, mutfak türü eklenmesi veya çıkarılması veya işletmenin geçici bir süre için kapatılması durumlarında inzity.com yeni bir listeleme gerçekleştirmez. İşletme sayfanız ile alakalı herhangi bir yardıma ihtiyacınız olduğunda lütfen bizimle [email protected] adresinden iletişime geçin ve en kısa sürede size geri dönüş gerçekleştirelim.