Yönergeler ve Politikalar​

Yemek deneyimlerini inzity.com'da paylaşmanın bizi ne kadar mutlu ettiğini bilemezsin!

Deneyimlerine dair paylaşımlarını heyecanla bekliyoruz, bu sırada her Foodie’nin dikkat etmesini istediğimiz birkaç şey var. Yorumlar, fotoğraflar ve profillerle ilgili tüm bu kuralları Foodie Kanunları’nda bulabilirsin.

inzity.com’daki aktivitelerinin bu kurallara uymaması durumunda gerekli müdahaleyi yapma hakkımız olduğunu hatırlatmak isteriz. Yorum ve değerlendirmelerinde değişiklik yapmak, silmek, hatta inzity hesabının haber vererek ya da vermeksizin silinmesi de bunlara dahildir. Yorumunun hatalı olarak silindiğini ve sansürlendiğini düşünüyorsan bize [email protected] adresinden e-posta atabilirsin.

Eğer bu kurallara uymayan içerikle karşı karşıya kalırsan, lütfen içeriği bize bildir. Bununla beraber kullanıcı kitlesinin çok çeşitli olmasından dolayı karşılaştığın içeriğin sana uygun gelmemesi, içeriğin inzity.com’dan kaldırılması için yeterli kriter olmayabilir. Ayrıca yorumlarda yazılan küfürler de sistem tarafından sansürlenecektir.

Foodie Kuralları
 • Yorum düzeni: Herkes için faydalı olacak en iyi kaliteye sahip içeriği oluşturmak istediğimiz için, yorumların en az 140 karakter uzunluğunda olması gerekiyor. Bu sadece bir tweet'in uzunluğu kadar olduğu için tüm mikro bloggerlar için de ideal. Yemek, hizmet ve ambiyansı içeren ifadeler kullanırsan zaten karakter sınırını hayli hayli aşmış olacaksın. Karakter sınırının dolması için boşlukları önemsiz harfler/sayılar ile doldurursan, yorumunu kaldırmamız gerekebilir.
 • Uygunluk: Lütfen paylaşımların inzity.com için uygun olsun. Eğer paylaşımlarının yemeğinle veya tecrübelerinle bir ilgisi yoksa en iyisi bu paylaşımı hiç yapmamak. Kullanıcıları kışkırtan ve restoranlara hakaret içeren (olumsuz demiyoruz, saygı sınırları içinde olma şartıyla olumsuz yorumlarını yazabilirsin tabii ki) gereksiz, uygunsuz ya da promosyon içeriğe sahip hesaplar (haber verilerek veya haber verilmeden) silinecektir.
 • Anlaşılırlık: Yazdığın o güçlü 140 karakterlik yorumun içinde küfür-nefret söylemlerini ve SMS dilini kullanmamalısın. Bunlara kişisel hakaretler, kişinin (dil, din, ırk) gibi karakteristik özelliklere hakaret ya da eski bir çalışanın eski işletmesine karşı kin gütmesi de dahil.
 • Güncellik: inzity.com’da her mekâna sadece bir yorum yazabilirsin. Ancak mekâna bir sonraki ziyaretinde yorumunu değiştirmek istersen, eski yorumunu düzenleyerek güncelleyebilirsin. Eski deneyimler hakkındaki yorumlar (6 aydan daha eski) platformumuzdan silinecektir.
 • Gerçeklik: Yorumunu bir arkadaşının tecrübesine dayanarak değil de kendi fikirlerin ve tecrübelerin doğrultusunda yazmanı istiyoruz. Lütfen abartı veya yanlış ifadeler kullanmaktan kaçın. Herhangi bir anlaşmazlıkta taraf tutmuyoruz, o yüzden kötü sözler söylemekten kaçınmanı rica ediyoruz. Yorumda "buraya hiç gitmedim ama işletme ve yemekler çok kötüymüş" gibi orada bulunmadığını gösteren ifadeleri, aldatıcı, gerçek dışı ve kullanıcıları yanlış yönlendiren yorumları da silmek durumundayız. Bir sürü fast-food restoranına arka arkaya yorum yaparsan (sürekli orada yiyorsan bile) şüphe çeken bir aktivite olarak değerlendirilecek ve gerekirse moderatörlerimiz tarafından işlem görecektir.
 • Talepte bulunma: Kendini resmi bir inzity.com blog yazarı olarak tanıtman veya inzity.com'daki olumsuz yorum tehdidi altında olmak üzere her türlü avantajı (para, ücretsiz yemek, içecek kabul etme dahil) almak için durumunu kullanman asla tolere edilmeyecektir. Bu tür vakaların raporları veya kanıtları tarafımıza sunulursa, inzity.com sorgusuz sualsiz profilini silme veya uygun olduğu düşünülen herhangi bir işlemi yapma hakkına sahip olacaktır. "Talep" sayılabilecek durumlar şu maddeleri içerir:
  • Para, ücretsiz yemek (içecekler), vb. karşılığında yorum yazmak için açık/zımni anlaşma (yazılı veya sözlü)
  • Yorum karşılığında teşvik sunan sosyal medya gruplarının (örneğin WhatsApp/Facebook veya diğer herhangi bir sosyal medya platformunun) bir parçası olmak
 • Çalmadan yaz: Kopyacılık, üzerinde ciddiyetle durduğumuz bir olay. Başkalarının yorumlarını, fotoğraflarını kopyalaman ya da kendi yazdıklarını tekrar yazman bile bizim için kabul edilemez bir durum. Bizler, foodieler olarak sizlerin adil davranacağına ve özgün içeriğinizi yaratacağınıza inanıyoruz.
 • Bütünlük şart: Eğer bir restorana davet edildiysen ya da ücretsiz bir yemek kazandıysan yorumunda bunlardan da bahset lütfen. İnanıyoruz ki dürüstlük en iyi kuraldır ve diğer kullanıcılar da bunun için sana saygı duyacaktır. Ayrıca belirtmek isteriz ki yarım bırakılmış ve link içeren yorumları siliyoruz. Bu yüzden blogger ya da eleştirmensen bunu bize bildir ki, blog veya site linkinin yorumunun altında gösterilmesi için sana gerekli yetkileri verelim. Özetleri severiz, ancak manuel olarak eklenen linklerin olduğu ve bütün halinde yazılmayan yorumlar silinecektir.
 • Başkası olma, kendin ol: Profilin inzity.com'daki kimliğindir, o yüzden gerçek bilgilerini kullanmalısın. Takma isim kullanmakta özgürsün tabi ki, ancak takma adının, hakkında kısmının ve fotoğrafının uygunsuz içeriklere sahip olmadığından emin ol. inzity.com olarak platformumuzun temiz kalmasını istiyoruz, bu yüzden kullandığın uygunsuz içeriğe göre profilinin silinebileceğini unutma lütfen.
 • Yalan beyanda bulunma: Kendini inzity.com'da çalışan bir blogger ya da inzity.com vasıtasıyla indirim ve promosyon isteyen biri gibi tanıtman asla kabul edilmeyecektir. Bu gibi durumlarda bize sunulan bir rapor veya kanıt olursa hesabın sorgusuz sualsiz silinecektir.
 • Kaba tavırlardan kaçın: Restoranlara ve çalışanlarına karşı gösterilen şantaj ya da tehditkar davranışları fazlasıyla ciddiye almaktayız. Bu tarz aktiviteler Foodie kurallarımıza kesinlikle aykırı olmakla birlikte birçok yerde de yasa dışı sayılmaktadır. Bir restorana şantaj yapma amacıyla yazılan yorumlar direkt olarak silinecektir.
 • Oyunu kurallarına göre oyna: Yaptığın yorum ve eklediğin fotoğraflar inzity.com'nun kullanım koşullarına ve bulunduğun ülkenin kanun ve düzenlemelerine uygun olmalı. Eğer hukuksal bir durum ortaya çıkarsa, paylaştığın içerik moderasyona uğrayabilir.
 • Doğru kişilerden yardım iste: inzity.com, herhangi bir yargı sistemine ya da sağlık bakanlığına bağlı olmayan bir internet sitesi ve mobil uygulamadır. Eğer bir restoranla ilgili bir anlaşmazlık söz konusu ise ya da bir restoranın sağlık kurallarını ihlal ettiğinden şüpheleniyorsan, direkt olarak yetkili mercilerle iletişime geçmelisin. inzity.com, yasa dışı aktiviteleri, fiziksel müdahale ve sağlık kuralı ihlallerini bildirmek için uygun bir platform değildir, bu tür suçlamalara yorumlarda yer vermektense durumu ilgili mercilere bildirmeni öneriyoruz.

Fotoğraf kuralları

Üzerinden sosların aktığı bir bonfilenin ne kadar lezzetli olduğunu resme bakarak tarif etmenin bir yolu yok değil mi? Bu yüzden, fotoğraf yönergelerini unutmaman ve bazı fotoğrafların neden kaldırıldığını anlaman bizim için çok önemli.

Eklediğin bu fotoğrafların restoran sayfasında görünüp görünmeyeceği, fotoğrafın diğer kullanıcılar için ne kadar yararlı olacağına ve yorumla ne kadar ilgili olduğuna bağlıdır. Mekanın ortamını yansıttığına inandığımız fotoğraflar restoran sayfasına yansıtılacaktır.

Bir restoranın sayfasında görünmesi engellenen fotoğraflar, diğer kullanıcılar için ne kadar yararlı olduğuna ve yorumla ne kadar alakalı olduğuna bağlı olarak yorumunda veya profilinizde gösterilir. İçinde saç, böcek veya yabancı madde olan fotoğraflar mekan fotoğrafları arasında yer almayacak, sadece kullanıcının kendi profilinde görünecektir.

Aşağıda belirtilen noktaların ihlali Foodie puanının düşmesine, resimlerin görünürlüğünün azalmasına veya resimlerin silinmesine neden olabilir:

 • Diğer fotoğrafların tam kopyaları, aynı yemeğin veya ortamın birden fazla veya farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları
 • Çalınmış fotoğraflar
 • Başkalarının izni olmadan yüklenmiş fotoğrafları
 • Reklam içeriği bulunan fotoğraflar
 • İçerisinde insanların göründüğü fotoğraflar
 • Bulanık veya net olmayan fotoğraflar
 • Yazı içeren veya yemek deneyimi ile ilgili olmayan fotoğraflar
 • Yarısı yenmiş yiyecek fotoğrafları
 • Paketlenmiş / paketlenmekte olan gıda ürünlerinin fotoğrafları
 • Hazırlık aşamasında olan yiyeceklerin fotoğrafları
 • Herhangi bir filigran veya yazı içeren fotoğraflar
 • Yemek ya da ortam dışındaki öğelere odaklı çekilmiş fotoğraflar
 • İnsanın iştahını kaçıran ve estetik olmayan fotoğraflar

Restoranlar için Yönergeler

inzity.com, restoranların büyük Foodie kitlelerine ulaşmaları için en iyi yol. Unutulmaması gereken birkaç kural var:

 • Restoran sayfandaki bilgilerin güncel olduğundan emin ol: inzity.com ekibi restoran sayfanı güncel tutmak için elinden geleni yapıyor. Telefon numaran, menüdeki fiyatların değiştiğinde bize haber verirsen minnettar oluruz. Eğer çalışma saatlerin değişir ve bu güncellenmezse bu saate göre gelen müşteri senden (ya da inzity.com'dan) memnun kalmayacaktır.
 • Yorum yazmaları için insanları zorlama: Yorum almanın en güzel yolu müşteriyi hizmet ve yemekle etkilemektir. Ayrıcalıklı yorumlar istemeye kesinlikle izin vermiyoruz. Ayrıca güzel yorum yazması için müşteriye ücretsiz yemek veya komisyon verilmesini de kesinlikle desteklemiyoruz. Lütfen bunlardan uzak dur, yorumları doğal yollardan kazanmaya çalış.
  • Hiçbir zaman yorum karşılığında hediye, indirim veya para teklifinde bulunma
  • Yorumlarını silmeleri için kullanıcılara rüşvet verme
  • Çalışanlardan yorum toplamaları için birbirleriyle rekabet etmelerini isteme
  • 'Yorumları / puanları düzeltmek' amacıyla sana teklif sunan şirketler veya üçüncü taraf satıcılar / PR ajansları ile çalışma
  • Foodie buluşmalarına izin verilirken, bu resmi toplantılar ile birlikte gelen yorumların bir davete dayandığının başkaları tarafından anlaşılmasına yardımcı olacak açık bir feragatname taşıması gerekir. Böylece, davet edilmiş olması kullanıcının olumlu bir yorum yapması gerektiği anlamına kesinlikle gelmemektedir.
  • inzity.com'daki en iyi işletmeler, herhangi bir beklenti duymadan veya olumlu bir yorum yazmaları için teşvik etmeden kapıdan giren herkese mükemmel bir deneyim sunanlardır.
  • Talepte bulunduğuna dair herhangi bir delil (doğrudan / dolaylı) ile karşılaşırsak, restoranının sayfasında yazılan yorumların şüpheli olduğuyla ilgili bir feragatname ilan edeceğiz.
 • Eleştirilere olumlu yaklaş: Olumsuz bir yorum aldığında ilk olarak derin bir nefes al. Eğer gerekiyorsa iki kez de olabilir. Bu durum bütün restoranların başına gelebilir. Bu tarz müşteriler haksız olduklarında bile her zaman haklıdırlar. Bu olumsuz yorumu yapıcı bir eleştiri olarak göğsünde yumuşat ve olumsuzluğu düzeltebileceğin bir fırsata çevirerek golünü at. Ücretsiz yönetim paneliyle yorumlara işletme sahibi olarak yapıcı cevaplar vererek onları ne kadar önemsediğini gösterebilirsin. Ancak bunu prim vererek müşterinin yorumunu düzeltmesi için kullanmamalısın.
 • Sorumlu hisset: inzity.com, restoran yorumlarındaki şüpheli aktivitelerle ilgili (izin verilmeyen yerde nargile verilmesi, yaşı küçük olanlara alkol servisi gibi) herhangi bir moderasyon yapmayacaktır. Çalışanların ismi ve sahipleriyle ilgili söylenen yazılar değiştirilmeden bırakılacaktır. Şeffaflığı sağlamak için bu tarz şeyleri göze almak lazım. İşletme sahibi ya da çalışanların davranışlarının bildirilmesi kişisel saldırı olarak kabul edilmeyecektir. Yorum yazan kişiye her zaman güveniriz.
 • Hiçbir kullanıcıyı kayırma: Seni kötü yorum yapmakla ya da düşük puan vermekle tehdit eden kullanıcıların isteklerini karşılamak zorunda değilsin. Bunun yanı sıra iyi yorum yazdırmak için kullanıcıları zorlaman uzun vadede sana kötü yorumlar olarak geri dönecektir. Bu tarz hareketler içinde bulunduğunu düşündüğün kişileri bu e-posta adresinden bize bildirebilirsin: d[email protected]
 • inzity.com'daki içeriğin objektifliğini korumak adına gösterdiğimiz hassasiyetten dolayı artık restoran sahipleri, çalışanları ve işletme ile ilgili herhangi bir bağı bulunan kişilerin yorum yapmasına izin veremiyoruz. Yeme içme sektöründe bulunmandan dolayı yemek tutkunu anlıyoruz ve deneyimlerini paylaşmandan son derece memnunuz. Fakat bunu yaparken duygularından ve ön yargılarından kurtulman zor olabilir. Aldığımız bu karar inzity.com’daki içeriğin kalitesini ve tarafsızlığını korumaya yönelik bir adımdır. Bu konuda anlayışlı olmanı rica ediyoruz.

Ayrıca belirtmemiz gerekir ki bizim (inzity.com) para ile yorum yazdırdığımız hiç kimse yok. Eğer bir misafirin sana kendisinin inzity.com'nun resmi bloggerı veya yorumcusu olduğunu söylerse sakın inanma. inzity.com çalışanlarının statülerini kullanarak bedava yemek ve ayrıcalığa sahip olmaya çalışması yasaktır. Böyle bir durum oluşursa lütfen bize bu adres [email protected] üzerinden haber ver. Eğer bir kanıt varsa kullanıcı veya çalışan hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.

inzity.com Çalışanları için Etik Kurallar

inzity.com, çalışanlarından en üst seviyede etik ve dürüstlük unsurlarına sahip olmasını ve bunu sürdürmesini bekler. Buna temel değerlerimiz ve aşağıda listeli koşullara göre davranmak da dahildir.

inzity.com çalışanları statülerini indirim, promosyon ya da ayrıcalıklı hizmet almak için kullanamaz. inzity.com çalışanları iş ziyaretleri dışında kendilerini inzity.com mensubu olarak tanıtmaktan kaçınmalıdır.

inzity.com Satış ve Pazarlama ekiplerinin kişisel hesaplarından ve inzity.com hesaplarından yorum ya da herhangi bir içerik oluşturması yasaktır. Ayrıca diğer kullanıcıları da taraflı yorum yazma konusunda zorlayamazlar.

inzity.com yorum ve fotoğraf moderatörleri her zaman inzity.com​'nun tarafsız kalmasını sağlamalıdır. Onların moderasyon kurallarını en iyi ve tarafsız biçimde uygulamaları gerekmektedir, restoranlara ayrıcalıklı davranmaları yasaktır. Bir restoran sayfasındaki olumsuz bir yorumu silmeleri ve gerçek olmayan pozitif yorumları sayfada tutmaları kurallarımızın ihlali demektir.

Bu kurallara uymayan bir durumla karşılaşırsan lütfen bizi [email protected] adresi üzerinden haberdar et.